5000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
2000TL
6500TL
8000TL
3000TL
Kategoriler: Blog

Futsal Nedir ve Nasıl Oynanır?

Futsal, bir Amerika ülkesi olan Uruguay’da doğmuştur. Oyun artık birçok ülkede oynanmaktadır. Brezilya’nın futboldaki başarısı, on yıllar boyunca futsal üzerinde hakimiyet kurmasını sağladı. Indoİşte futbolun nasıl kullanılabileceğini gösteren örneklerin bir listesi. Aşağıda nasıl kullanılacağına dair bazı örnekler verilmiştir mini futbol Futbol bu sporun en yaygın adıdır. Kuralları biraz farklıdır. Kendine has kuralları olan bir spordur. Oyun için takımlar oluşturulur. Saha tipi ve kale büyüklüğü farklıdır. Saha seçimi çok önemlidir. Erkekler için Spor Ayakkabı Bunlar futbol ayakkabısı değildir.

Maçlarda tişört giyilmesi zorunludur Erkek Spor Giyim Ürün ayrıca oyunun özelliklerini de karşılamalıdır. Futsal’ı, kurallarını ve en iyi giyinme şeklini keşfedin.

Futsal nedir?

Bir basketbol sahası ile aynı büyüklükteki sahalarda oynanır. Futsal da bu bağlamda oynanabilir. Oyun hentbol, futbol ve basketbolun bir kombinasyonudur Satranç genellikle spor olarak adlandırılır. Taraftarlar hem yurt içi hem de yurt dışı maçları izlemekten keyif alırlar. Her takım için kaleci de dahil olmak üzere beş oyuncu gereklidir. Maksimum yedek oyuncu sayısı yedidir.

O halde futsal tam olarak nedir? Futsal ismi İspanyolca/Portekizcede soccer/futebol kelimesinin ilk 2 hecesinden ve Fransızca/İspanyolcada sala/salie kelimesinin son iki hecesinden oluşur. Farklı ülkelerde, çeşitli ulusal futsal takımları vardır. Ülkemizin de 15 yılı aşkın bir süredir milli takımı bulunmaktadır.

Futsal Tarihçesi

Futsal ilk olarak 1930 yılında Uruguay’da (bir Güney Amerika ülkesi) oynanmış olabilir. Beş oyuncunun yer aldığı ilk oyundan bu yana kurallar değişmiştir. Günümüzde oyun uluslararası kabul görmüş kurallara göre oynanmaktadır. 1965 yılından beri turnuvalar düzenlenmektedir. Güney Amerika Kupası en zor maçlardan bazılarına ev sahipliği yapar.

Brezilya futsalda en başarılı ülkedir. Brezilya on yıllardan beri salon futbolu şampiyonlukları kazanmaktadır. FIFA bu sporu 1989’da Hong Kong’da ve ertesi yıl Hollanda’da düzenledi. Yarışmaları Brezilya kazandı.

Futsal Tarihçesi

Sporda büyük başarılar elde etmiş dünyaca ünlü futbolcular Pele Zico Bebeto Türk oyuncular gibi bazı sporcuların olağanüstü futsal yeteneklerine sahip olduğunu da hatırlayabilirsiniz. Amerika’dan Avrupa’ya kadar birçok ülkede oynanmaktadır. Bu sporun, kısmen ünlülerin ilgisi sayesinde gelecekte de popülerliğini artırmaya devam edeceğini bilmek harika.

Futsal için kurallar nelerdir?

Futsal kuralları futbol kurallarından oldukça farklıdır. Salon futbolu kurallarını öğrenerek bir adım önde olabilirsiniz.

 • Mini futbol sahasının boyutu 38 ila 42 metre arasındadır. Saha 18 ila 25 metre genişliğindedir.
 • Futsal ağı 3 metre genişliğinde ve 2 metre yüksekliğindedir.
 • Sadece iki oyuncu kaldığında müsabaka iptal edilecektir.
 • Erkek veya kadin spor gi̇yi̇m Spora özgü ürünler kullanılmalıdır. Sporcular tozluk, şort ve forma giyerler. Kaleciler eşofman giyebilir.
 • Sporcular ayrıca erkek tişörtü ya da kadın tişörtü giyebilir Kadın Spor Ayakkabımodelleri tercih ederim.
 • Her biri 20 dakikalık iki devre vardır ve toplamda 40 dakikadır.
 • Top tavana değdiğinde saat hakemler tarafından durdurulur. Taş atışı, topun tavana çarpması veya fırlatılmasıdır.
 • Sporcular tarafından sahada giyilen formaların numaralandırılması 1-15 arasında değişir
 • Her maçı dört hakem yönetir. En yüksek yetki birinci hakeme aittir.
 • Sahayı terk ettikten sonra geri dönmek mümkün değildir. Saha başka bir kişi tarafından işgal edilmiştir.
 • Serbest vuruşlar için diğer takımın oyuncuları toptan en az beş metre uzakta olmalıdır.
 • Vuruş dört saniye içinde yapılmalıdır. Oyuncu bu sınırı aşarsa vuruş karşı takıma verilir.
 • Ayakta duran oyuncular topu içeri atar.
 • Taç atışları gol atma şansı olarak kullanılamaz.

Futsal nasıl oynanır

Futsal oyununun başında hangi takımın hangi golle başlama vuruşunu yapacağını belirlemek için bir kura çekilir. Her yarıda takımlar karşılıklı gol atar ve ilk yarıyı kazanan takım başlama vuruşunu da yapar. Başlama vuruşlarının her maçın başında ve sonunda ve her golden sonra yapıldığını bilmek önemlidir. Eğer uzatma süresi varsa, başlama vuruşu ikinci yarıdan sonra yapılır. Eğer uzatma oynanması gerekiyorsa başlama vuruşu yine ikinci yarının sonunda yapılacaktır. Başlama vuruşu golsüz sona erdi. Başlama vuruşu oyuncuların kendi yarı sahası içinde yapılmalı ve rakip takımın topu en az üç metre uzakta olmalıdır. Başlama vuruşu orta sahanın ortasında yapılır ve hakem tarafından beklenir. Oyun bu başlama vuruşu ile başlar. Başlama vuruşunu yapan oyuncunun, başka bir oyuncu topa dokunana kadar topa dokunmasına izin verilmez. Bu durumda, oyuncunun endirekt vuruşu kabul etmesi gerekir.

Futsal Kuralları Nelerdir?

Gol sayılması için topun kale direkleri arasındaki çizgiyi geçmesi ve ortadan geçmesi gerekir. Hücum oyuncusunun elleri veya kolları topa dokunamaz. Gollerin eşit olması durumunda beraberlik ilan edilir. Bir maçta beraberlik varsa, maçı bitirmek için penaltılar ve uzatmalar kullanılabilir.

Salon futbolu diğer sporlarla aynı kurallara sahiptir. Fauller kart veya penaltı ile cezalandırılır. Hakemler kuralları ihlal eden oyuncuları cezalandırır.

Türkiye’de ve Dünyada Futsal

Türkiye salon futbolu milli takımı nispeten yakın bir tarihte kurulmuştur. Türkiye Futsal Takımı 2005 yılından beri uluslararası futsal müsabakalarına katılmaktadır. Çok az sayıda Türk profesyonel salon futbolcusu olduğu için Benelüks oyuncular genellikle Türkiye’de salon futbolu oynamak üzere transfer edilmektedir.

Türkiye’nin ilk futsal milli takım maçında futbolcu Ümit Davala takımın kaptanlığını yapmıştır. Romanya’ya yenilmelerine rağmen takım üç gol attı. Türkiye’nin en büyük futsal galibiyeti 2007 yılıydı. Türkiye Arnavutluk’u 6-3 yendi. Türk Milli Takımı 2012 yılında Hırvatistan’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı. Uluslararası düzeyde yarışmaya devam ediyorlar. Sercan Görgülü de 2015 yılından bu yana Türk milli takımının antrenörlüğünü yapıyor.

Brezilya, İspanya, İtalya ve Fransa bu sporda ilk üç sırada yer alan ülkelerdir. Brezilya aynı zamanda yedi madalya ile 2012’ye kadarki şampiyonalarda en çok madalya kazanan ülke. İspanya ve İtalya 6 ve 3 madalya ile ikinci sırada yer alıyor.

Skechers, salon futbolu için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir. Rahat ayakkabılar ve giysilerle performansınızı artırabilirsiniz. Skechers, performansınızı artırmak için kullanabileceğiniz çok çeşitli ürünler sunar. Alışveriş yaparken zaman kaybetmeyin!

Ayrıca Oku:

Yakın zamanda paylaşılanlar

Sporda Karın Kası Nedir, Hangi Kaslardır? Karın Kası Nasıl Geliştirilir? – Son Haberler

Vücudun farklı bölümlerinin isimleri de farklıdır. Bu durum en çok kas gruplarının isimlendirilmesi söz konusu…

20 June 2023

Dünyanın En İyi Golcüleri

Futbol, tüm dünyada milyonlarca insanın hayal gücünü ele geçirmiştir. Farklı hareketler spora renk katar. Sadece…

20 June 2023

Spor Salonunda Ne Giymeli?

Spor sağlıklı ve formda kalmanıza yardımcı olabilir. Düzenli egzersiz fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak daha…

20 June 2023

Futbol Terimleri Sözlüğü ile Futbolda Ustalaşın!

Futbolda kullanılan dil farklıdır. Futbol TerimleriHemprofesyonel hemde mahalle maçlarını tanımlamak için aşağıdaki terimler kullanılır. Futbol…

20 June 2023

Hentbol Oyun Kuralları

Hentbol Amerika'da pek yaygın olmayan bir takım sporudur. Eğer takım oyunlarını seviyorsanız deneyin. Bu makale…

20 June 2023

Türkiye’de Oynayan En Ünlü Yabancı Futbolcular

Her sporseverin en popüler ve en iyi yabancı futbolcular listesi farklı olabilir. Türkiye'de popülerlik kazanmış…

20 June 2023