5000TL
8000TL
5000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
2000TL
6500TL
8000TL
3000TL
5000TL
Kategoriler: Blog

Her gün egzersiz yapıyor musunuz? Her gün egzersiz yapmak kasları eritir mi, her gün egzersiz yapmak zararlı mıdır?

Spora yeni başlayan kişilerin beklentilerini tanımlamaları önemlidir. Bazı insanlar profesyonel bir atlet olmak, vücutlarını şekillendirmek veya sağlıklı olmak için spor yapar. Neyi başarmak istediğinize karar verdikten sonra, kişisel antrenörler ve spor eğitmenleri gibi profesyonellerin yardımıyla bir strateji oluşturmalısınız. Daha sonra sağlık veya sakatlık sorunları hakkında endişelenmeden sporu günlük yaşamınıza dahil edebilirsiniz.

Her gün spor yapmak iyi bir fikir mi?

Sporcuların verimli ve sağlıklı bir şekilde spor yapabilmelerini sağlamak için zihinsel olarak hazırlanmaları da çok önemlidir. Sporu, normal rutininize müdahale etmesine izin vermeden günlük programınıza entegre etmelisiniz. Motive ve hazır olduğunuzda yaptığınız spor daha faydalı olacaktır. Herkesin kendini hasta hissettiği ve enerjisinin düşük olduğu günler vardır. Bu günlerde spora bir gün ara vermek kötü bir şey değildir. Uzmanlar, dinlenmenin en az egzersiz yapmak kadar önemli olduğunu söylüyor. Kaslar öncelikle dinlendiğinizde gelişir. Küçük ama kesin adımlar atarsanız, yıllar içinde farklı sporlar yapmak için motivasyonunuzu korumanız daha kolay olur. İlerlemeniz aşamalıysa ve günlük hayatınızı etkilemiyorsa sporu benimsemek daha kolaydır.

Her gün egzersiz yapmanın olumsuz etkileri var mı?

Düzenli egzersiz yapmaya başlamadan önce kendi vücudunuzu tanımalısınız. Belirli sporları yapmanızı zorlaştırabilecek bir sağlık durumunuz olup olmadığını öğrenin. Spor çok geniş bir kavram olduğu için herkese uygun programlar geliştirmek mümkündür. Düzenli olarak düşük yoğunluklu spor yapmak sorun değildir. Aşağıdaki sporlar arasından seçim yapabilirsiniz:

 • Yürümek
 • Hafif Koşu
 • Bisiklet
 • Yüzme
 • İp Atlama
 • Hareketli Müzikle Dans Edin
 • Aerobik kondisyonu geliştirmeye yönelik egzersizler

Uzmanlar her gün ağırlık çalışması veya yoğun egzersizler yapılmamasını tavsiye etmektedir. Yoğun egzersizler fiziksel olarak stresli olabilir ve vücudu zorlayabilir. Süre, dikkate alınması gereken bir diğer faktördür. Yeni bir spora başlarken süreyi ve türü göz önünde bulundurun. Vücudunuzun tepkilerini gözlemleyerek kendiniz hakkında bilgi edinebilirsiniz. Zamanla vücudunuz nasıl çalışacağını öğrenecektir.

Her gün egzersiz yapmak kasları eritir mi?

Uzmanlar günlük egzersizin sakatlanma riskini artırdığına inanıyor. Vücudunuza iyileşmesi için zaman tanıyın. Bu süre zarfında kaslar gelişmeye başlar ve vücudunuz kendini toparlayabilir. Günlük egzersizin kaslarınızı yok edeceğini iddia etmek yanlıştır. Tek etkisi daha yavaş bir tempo olacaktır. Spor bir takıntı haline getirilmemelidir. Spor sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda sağlığınız ve refahınız için de iyidir. Spor hakkında düşünürken bu yönü de göz önünde bulundurmak önemlidir.

Herhangi bir spora başlamadan önce ısının. Isınmazsanız sakatlanabilir ve kas krampları gibi sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Yürüyerek veya hafif koşu yaparak ısınabilirsiniz. Esneme hareketleri vücudunuzu daha yoğun egzersizlere hazırlamak için yapılır. Isınma egzersizleri, esneme egzersizleri ve güçlendirme egzersizleri koordinasyonu ve kondisyonu geliştirir. Egzersizden sonra esneme ve soğuma tavsiye edilir. Bu, kaslarda biriken laktik asitlerin atılmasına yardımcı olacaktır. Kas ağrısını önleyebilirsiniz.

Gündüz saatlerinde ne zaman egzersiz yapabilirim?

Günün herhangi bir saatinde spor yapabilirsiniz. Her gün ne yaptığınıza göre plan yapın. Formda olduğunuzda yaptığınız spordan daha fazla fayda sağlayacaksınız. Araştırmacılar, sabah ilk iş olarak yapılan kardiyo egzersizlerinin daha fazla yağ yakmaya yardımcı olduğunu bulmuşlardır. Bu sayede daha fazla kalori yakılmış olur. Eğer tempoya alışkın değilseniz kendinizi yormamalısınız. Yoğunluğunuzu ve hızınızı kademeli olarak artırabilirsiniz. Ayrıca hangi saatte egzersiz yaptığınızdan ziyade biyolojik saatinizi göz önünde bulundurmalısınız. Kendinizi hazır hissettiğinizde egzersiz yapmak daha kolaydır. Uzmanlar egzersizden hemen önce ve hemen sonra yemek yememenizi tavsiye ediyor. Egzersizden önce veya sonraki 1-2 saat içinde büyük bir yemek yemeniz önerilmez.

Haftada kaç gün egzersiz yapmalıyım?

Bir egzersizin ne kadar sürmesi gerektiği veya ne sıklıkta yapılması gerektiği sorulduğunda farklı kişiler farklı cevaplar verebilir. Bu cevaplar egzersiz yapma nedenlerinize bağlı olarak değişebilir. Profesyonel sporcular haftada altı gün antrenman yapabilir ve ardından bir gün ara verebilirler. Ancak bu yoğun egzersizler uzmanlar tarafından gerçekleştirilecektir. Haftada 3-4 kez spor yaparak sağlıklı bir vücuda kavuşabilirsiniz. Önemli olan arka arkaya günlerde spor yapmaktan kaçınmak ve dinlenmeye ara vermektir. İşte düzenli egzersizin sağlayabileceği faydalardan bazıları:

 • Uygun uyku düzenini sağlayın
 • Uyku kalitenizi artırın
 • Bağırsakların sağlığını ve zindeliğini destekler
 • Sağlıklı ve uzun bir yaşam için olumlu etki
 • Zihinsel esenliğin desteklenmesi
 • Düzenli kardiyak egzersiz
 • Hareket enerjisi artar
 • Stres azaltma
 • Bunu yaparsanız vücudunuz daha esnek olacaktır

Evde haftada kaç gün egzersiz yapmalıyım?

Uzmanlara göre, kilo verme çabalarınızın sağlıklı olması için haftada en az 3-4 gün egzersiz yapmanız gerekir. Egzersizin uzunluğu ne kadar sıkı çalıştığınıza bağlıdır. Kilo vermenin birincil amacı yağ yakmaktır. Bunu başarmak için bir egzersiz rutini tasarlamanız gerekir. Şınav veya mekik gibi ekipman gerektirmeyen egzersizler yaparak evde çalışabilirsiniz. Ağırlık, koşu bandı veya Pilates ekipmanı kullanmayı düşünün.

Ana Sayfaya dönmek için Buraya Tıklayın
Hazineyi boşa harcadık! Doktorlar Olmadan Yemek
Özdağ’ın destek açıklamasının ardından AK Parti’den ilk yorum!
Ümit Özdağ’dan açıklama: ‘Onu İçişleri Bakanı olarak göndereceğim
Ayrıca Oku:

Yakın zamanda paylaşılanlar

Nesine Mobil Yükle

Türkiye'nin en çok kazandıran bahis sitesi Nesine Mobil uygulamasının nasıl yükleneceği konusunda bilgi almak için…

19 November 2023

Sporda Karın Kası Nedir, Hangi Kaslardır? Karın Kası Nasıl Geliştirilir? – Son Haberler

Vücudun farklı bölümlerinin isimleri de farklıdır. Bu durum en çok kas gruplarının isimlendirilmesi söz konusu…

20 June 2023

Dünyanın En İyi Golcüleri

Futbol, tüm dünyada milyonlarca insanın hayal gücünü ele geçirmiştir. Farklı hareketler spora renk katar. Sadece…

20 June 2023

Spor Salonunda Ne Giymeli?

Spor sağlıklı ve formda kalmanıza yardımcı olabilir. Düzenli egzersiz fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak daha…

20 June 2023

Futbol Terimleri Sözlüğü ile Futbolda Ustalaşın!

Futbolda kullanılan dil farklıdır. Futbol TerimleriHemprofesyonel hemde mahalle maçlarını tanımlamak için aşağıdaki terimler kullanılır. Futbol…

20 June 2023

Hentbol Oyun Kuralları

Hentbol Amerika'da pek yaygın olmayan bir takım sporudur. Eğer takım oyunlarını seviyorsanız deneyin. Bu makale…

20 June 2023