5000TL
8000TL
5000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
2000TL
6500TL
8000TL
3000TL
5000TL
Kategoriler: Blog

Masa Tenisi Nasıl Oynanır? Masa Tenisi Kuralları Nelerdir?

Masa tenisi Amerika Birleşik Devletleri’nde popülerdir. Bir top, raketler ve masalarla oynayabilirsiniz. Bu spor 19. yüzyılın sonlarına doğru İngiltere’de icat edilmiş ve daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne yayılmıştır. Selüloit kaplı bir top ve tefe benzeyen raketlerle oynanır.

Ping-pong, adını raket topa vurduğunda çıkan sesten de almıştır. 1920 yılında, bir masa tenisi birliği veya federasyonu oluşturmak için yapılan birkaç başarısız girişimin ardından Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu (ITTF) kuruldu. Bu organizasyonda 110’dan fazla ülke federasyonu temsil edildi.

Masa Tenisi Ekipmanları

Ne tür masa tenisi ekipmanları gereklidir?

Masa Tenisi Masası

Masa genellikle açık yeşil veya yeşildir. Masa 274 santimetre uzunluğunda ve 152 santimetre genişliğindedir. Masa yüksekliği 76 cm’dir. Masa tenisi, sporcuların rahatça rekabet edebilmeleri için her masanın en az altı metre genişliğinde ve on iki metre uzunluğunda olmasını gerektirir. Ortadaki enine ağın yüksekliği 15 ila 25 milimetre arasında olmalıdır. Bunun için kullanılan terim ağdır.

Masa Tenisi Topu

Masa tenisi topu selüloitten yapılmıştır. Turuncu veya beyaz olmak üzere iki rengi mevcuttur. Masa tenisi topu 40 milimetre çapındadır ve küre şeklindedir. Sadece 2,7 gram ağırlığındadır.

Masa Tenisi Raketi

Raketin en az yüzde 85’i ahşaptan oluşur. Ahşap raketler genellikle kaba bir kauçuk kaplama veya plastik ile kaplanır. Raketin topla temas eden kısmı düz, sağlam ve çıkıntısız olmalıdır. Raketlerin topla temas eden kauçuk yüzeyi, yapışkan dahil kalınlığı 2 mm’yi geçmeyen süngersiz tırtıklı bir kauçukla veya yapışkan dahil kalınlığı 4 mm’yi geçmeyen iç veya dış tırtıklı bir sandviçle kaplanmalıdır.

Masa tenisi kuralları nelerdir? Masa Tenisi Nedir?

Düşemez. Top düşemez. Maç bir servis ile başlar. Kararlaştırıldığı gibi üç veya beşli setlere bölünür. Topu diğer sahaya göndermeden önce, oyuncu kendi sahasında topa bir kez vurmak zorundadır. Kuralları ihlal eden oyuncu rakibine bir sayı kazandırır. Her sayının ardından oyunu yeniden başlatmak için yeni bir servis atılır. Her beş toplam puanda bir servis atan oyuncu değiştirilmelidir. Oyuncunun toplam 21 sayısı olduğunda set kazanılır. Setin sonuna doğru 20-20 eşitlik varsa, servis her sayıda değiştirilir. Bu durumda iki sayıya sahip olan oyuncu kazanır. Oyuncular raketlerini ve açık avuçlarını kullanarak topa havada vurarak servis atarlar. Servis sırasında top sadece diğer takımın sahasında sekebilir.

Masa Tenisi Çiftler Maçı

Sağdaki oyuncu, her tarafta iki oyuncunun olduğu “çiftler” oyunlarında servis atar. Servis atan oyuncu topu çapraz olarak masa üzerinden karşı tarafa gönderir. Her iki eş de dönüşümlü olarak servis atar.

Masa Tenisi Terimleri

 • Ralli Topun oyunda olduğu bir süre.
 • Top: Top bir oyuncunun elindeyken, servis atmak için kaldırılmamış olsa bile hala hareket halindedir. Top, servis atıldıktan sonra ralli sırasında sayı kazanılana veya kaybedilene kadar oyunda kalır.
 • Lets: Sonuç alınamayan bir ralli
 • Nokta: Bir sayım ile bir ralli
 • Raket eli, raketi tutan eldir.
 • Serbest el: Raketi olmayan eldir. Serbest kol, serbest elin kol kısmıdır.
 • Oyuncu raketi tutmak için elinin tamamını ya da sadece bir kısmını kullanabilir.
 • Top rakibin sahasına ulaşmadan veya sahayı terk etmeden önce rakibin giysisine veya rakibin giydiği veya taşıdığı herhangi bir nesneye temas ederse, bloklanmış sayılır.
 • Bir maçta servis atan oyuncu genellikle topa ilk vuran oyuncu olur.
 • Bir rallide topa vuran ikinci oyuncu geri dönen oyuncudur.
 • Hakem maçtan sorumludur.
 • Bazı durumlarda, masa tenisi oynarken bir yardımcı hakem hakeme yardımcı olur.
 • Maçın başında, masa tenisi oyuncuları top dışında hiçbir şey giymezler.
 • Top, oyun alanının dışındaki kısmı geçtiğinde fileyi geçmiş sayılır. Masanın uzantısı, oyun alanının her iki ucuna ulaştığı sürece sürekli kabul edilir.

Ayrıca Oku:

Yakın zamanda paylaşılanlar

Nesine Mobil Yükle

Türkiye'nin en çok kazandıran bahis sitesi Nesine Mobil uygulamasının nasıl yükleneceği konusunda bilgi almak için…

19 November 2023

Sporda Karın Kası Nedir, Hangi Kaslardır? Karın Kası Nasıl Geliştirilir? – Son Haberler

Vücudun farklı bölümlerinin isimleri de farklıdır. Bu durum en çok kas gruplarının isimlendirilmesi söz konusu…

20 June 2023

Dünyanın En İyi Golcüleri

Futbol, tüm dünyada milyonlarca insanın hayal gücünü ele geçirmiştir. Farklı hareketler spora renk katar. Sadece…

20 June 2023

Spor Salonunda Ne Giymeli?

Spor sağlıklı ve formda kalmanıza yardımcı olabilir. Düzenli egzersiz fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak daha…

20 June 2023

Futbol Terimleri Sözlüğü ile Futbolda Ustalaşın!

Futbolda kullanılan dil farklıdır. Futbol TerimleriHemprofesyonel hemde mahalle maçlarını tanımlamak için aşağıdaki terimler kullanılır. Futbol…

20 June 2023

Hentbol Oyun Kuralları

Hentbol Amerika'da pek yaygın olmayan bir takım sporudur. Eğer takım oyunlarını seviyorsanız deneyin. Bu makale…

20 June 2023