5000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
2000TL
6500TL
8000TL
3000TL
Kategoriler: Blog

Spor Sonrası Kas Ağrısı

Egzersiz programınızı durdurduktan, değiştirdikten veya başlattıktan sonra biraz ağrı hissetmeniz normaldir. Kas ağrısı yaşamak yaygındır. Birkaç önlem alırsanız etkilerini en aza indirebilirsiniz. Şimdi kas ağrısının nedenlerini ve sonuçlarını inceleyelim. Bu makale egzersiz sonrası ağrı hakkında her şeyi açıklayacaktır.

Spordan sonra kaslar neden ağrır ve yorulur?

Bir aradan sonra tekrar egzersiz yapmaya başlıyorsanız, gecikmiş başlangıçlı kas ağrısı yaşayabilirsiniz. Bir egzersiz rutinine başladığınızda veya değiştirdiğinizde, düzenli egzersizlerinizin yoğunluğunu veya süresini artırdığınızda veya tamamen yeni bir rutine başladığınızda ortaya çıkabilir. Olgunlaşmamışlık olarak da bilinen bu durum, fiziksel aktivite sonrasında kas liflerinde meydana gelen mikro hasardan kaynaklanır. DOMS hem uzun süreli hem de amatör sporcuları etkileyebilir. Endişelenmenize gerek yok. Kaslarınız zaman içinde uyum sağlayacaktır.

Kas yorgunluğu da spor sonrası ağrıya neden olabilir. Kaslar tarafından üretilen laktik asit kas yorgunluğuna neden olabilir. Bu DOMS ile karıştırılmamalıdır. Kalıntı laktik asit birikimi ve enerji rezervlerinin bozulması nedeniyle rahatsızlık birkaç gün sürebilir.

Yorgunluk ve kas ağrısı çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir.

 • Yeni başlayanlar için spor rehberi Vücudunuz hala ham olduğu için ağrı ve sızılar yaklaşık 2 ila 3 gün sürecektir. Ancak egzersiz yapmaya devam ettikçe azalacaktır.
 • Programınıza yeni ağırlıkların ve hareketlerin eklenmesi Kaslar kapasitelerinin ötesinde gerildiğinde ağrıyabilir.
 • Gerinmekten ve soğumaktan kaçının: Egzersiz yaptıktan sonra kasları soğutmak ve esnetmek önemlidir. Eğer yapmazsanız, kas hasarına neden olabilir.
 • Nefes almaya dikkat etmeden egzersiz yapmak: Hareketlerinizin her ayrıntısına dikkat etmezseniz, kas ağrısına yol açabilir. Örneğin, ne zaman nefes alıp vermeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Egzersiz sonrası kas ağrısını nasıl önleyebilirim?

Egzersizden önce ve egzersiz sırasında bazı şeyleri yapmak, karın ve bacak ağrısı da dahil olmak üzere egzersiz sonrası rahatsızlıkları azaltmaya ve hatta önlemeye yardımcı olabilir. Bunları deneyebilirsiniz:

 • Yeni egzersizinize yavaşça başlayarak kas ağrısından kaçının.
 • Egzersizden önce dinamik esneme hareketleri yapın. Kan dolaşımını, esnekliği ve kalp atış hızını artıracaktır.
 • Egzersize başlamadan önce kahve veya kafein içeren başka bir içecek tüketmemek en iyisidir.
 • Egzersiz su gerektirir.
 • Antrenmandan sonra kas ağrısını azaltmanın birçok yolu vardır. Laktik asit birikimini önlemek için antrenmanınıza soğuma hareketleri ekleyerek veya yavaş yürüyüş ve aerobik egzersiz yaparak bunu yapabilirsiniz.

Egzersiz sonrası kas ağrısını nasıl azaltabilirim?

En basit fiziksel aktiviteler bile DOMS veya kas yorgunluğu nedeniyle ağrılı hale gelebilir. Bu öneriler, benzer bir durumdaysanız kas ağrısını hafifletmenize yardımcı olacaktır. Bir haftadan uzun süredir kas ağrısı yaşıyorsanız, bir doktora danışın.

 • Vücudunuzun dinlenmesine izin verin. Yoğun bir antrenmandan sonra ara verebilir ve daha sonra yavaşça geri dönebilirsiniz.
 • Egzersizden hemen sonra ısı uygulayarak ağrıyı azaltmak mümkündür. Etkilenen bölgeyi sıcak tutmak için ısıtılmış havlu veya ısıtma şeritleri kullanın. Ayrıca ılık bir duş alabilir ve tüm vücudunuzu rahatlatabilirsiniz.
 • Kasları gevşetmek için ısı terapisinden sonra soğuk terapi kullanılabilir. Buz paketleri, jel-soğuk kompresler ve diğer soğuk tedaviler kullanılabilir. Buzu doğrudan cildinize koymamanız gerektiğini unutmayın.
 • Masaj, kas ağrısını azaltmak için harika bir yoldur. Masaj DOMS’u azaltabilir ve performansı artırabilir. Kan akışını düzenlemeye ve kaslardaki gerginliği azaltmaya yardımcı olan masajlar herkes tarafından beğenilmektedir.
 • Herhangi bir kas gevşetici krem, ilaç veya diğer tedavileri kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Araştırmacılar zencefil, ananas ve kiraz gibi iltihaplanmayı azaltan gıdaların kas ağrısını azaltabileceğini bulmuşlardır. Bu gıdaları günlük öğünlerinize dahil edin.

Kas ağrısı yaşamanıza rağmen hala spor yapıp yapamayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Kaslarınızı yormayan egzersizler kas ağrısını hafifletmenize ve azaltmanıza yardımcı olabilir.

Egzersiz sonrası kas ağrısından kaçınmak için ipuçlarımızı kullanın. Rahat ve etkili bir egzersiz için doğru spor ekipmanlarını kullanmak çok önemlidir. Koşudan yüzmeye kadar birçok spor dalında ihtiyacınız olan her şeyi Yalı Spor’da bulabilirsiniz. Hemen Yalı Spor’u ziyaret edin ve doğru ekipmanlarla sporun keyfini çıkarmaya başlayın!

Bu yazıyı okuduysanız, her 500 TL’lik yeni spor malzemesi alışverişinizde 100 TL indirim kazanacaksınız. İndirim kodu BLGTP Avantajı. İndirimden yararlanmak için hemen yalispor.com.tr’yi ziyaret edin.

Ayrıca Oku:

Yakın zamanda paylaşılanlar

Sporda Karın Kası Nedir, Hangi Kaslardır? Karın Kası Nasıl Geliştirilir? – Son Haberler

Vücudun farklı bölümlerinin isimleri de farklıdır. Bu durum en çok kas gruplarının isimlendirilmesi söz konusu…

20 June 2023

Dünyanın En İyi Golcüleri

Futbol, tüm dünyada milyonlarca insanın hayal gücünü ele geçirmiştir. Farklı hareketler spora renk katar. Sadece…

20 June 2023

Spor Salonunda Ne Giymeli?

Spor sağlıklı ve formda kalmanıza yardımcı olabilir. Düzenli egzersiz fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak daha…

20 June 2023

Futbol Terimleri Sözlüğü ile Futbolda Ustalaşın!

Futbolda kullanılan dil farklıdır. Futbol TerimleriHemprofesyonel hemde mahalle maçlarını tanımlamak için aşağıdaki terimler kullanılır. Futbol…

20 June 2023

Hentbol Oyun Kuralları

Hentbol Amerika'da pek yaygın olmayan bir takım sporudur. Eğer takım oyunlarını seviyorsanız deneyin. Bu makale…

20 June 2023

Türkiye’de Oynayan En Ünlü Yabancı Futbolcular

Her sporseverin en popüler ve en iyi yabancı futbolcular listesi farklı olabilir. Türkiye'de popülerlik kazanmış…

20 June 2023