MARKABONUSGİRİS
5000TL
1000TL
3000TL
5050TL
3000TL
1500TL
4000TL
1000TL
1000TL
6500TL
1500TL
Nakit İade
Kategoriler: Blog

Vücut Geliştirmeye Kaç Yaşında Başlamalısınız?

Vücut geliştirmeye başlamak için en iyi yaş kaçtır? Vücut geliştirmeye başlamak için ideal yaş nedir? Bu sorular sıklıkla tartışılmaktadır. Antreman.NET bu konuyu derinlemesine inceleyecek. Hadi başlayalım;

Hangisi daha iyi, vücut geliştirme mi fitness mı? Hangisi daha iyi, Vücut geliştirme mi fitness mı?

Bu bilgi kirliliğine bir son verin. Birçok insan aslında hem vücut geliştirme hem de fitness yaptığına inanıyor. Vücut geliştirme, fitness’ın en gelişmiş şeklidir. Siyah dev kaslı adamların resimlerini görebilirsiniz. Yaptıkları şey budur. Vücut geliştirmede sporcuların sağlığı dikkate alınmaz. Bunun yerine, onları daha büyük yapmak için doping ve hormonal türevler kullanılabilir. Bunun bizim yaptığımız şeyle hiçbir ilgisi yok.

Fitness nedir ve onu nasıl geliştirebilirsiniz?

Fitness hakkında konuşalım. Fitness bizim yaptığımız şeydir. Fitness, sağlık ve güç bu sporda iç içe geçmiştir. İnsanlar vücutlarını mümkün olan en iyi şekle sokmak için çabalarlar. Bu hem sağlıklı hem de faydalı. “Vücut geliştirmeye hangi aşamada başlanmalı?” Bu doğru bir soru değil. Vücut geliştirme sporunu 18 yaşından küçük çocukların yapması tavsiye edilmez. Ağırlık ve kütleye dayalı bir spordur. Çocukların gelişimi ve büyümesi üzerinde olumsuz etkisi vardır. Bu konudan daha sonra bahsedeceğim. Bu nedenle “Egzersize kaç yaşında başlamayı öneriyorsunuz?” diye sormalıyız Artık cevabı biliyoruz.

Egzersize ne zaman başlayabilirim?

Spor her çocuğun 7-8 yaşından sonra yapması gereken bir şeydir. Çocuklar sadece vücut ağırlığı gerektiren sporlar yapmalıdır. Fitness programınıza mekik çekmeyi de dahil edebilirsiniz. Bisiklete binme, ağırlık çalışması ve hafif egzersizler de dahil edilebilir. Çocuk, mekik (şınav), barfiks (barfiks), şınav (barfiks), hafif ağırlık çalışması ve bisiklete binmeyi içeren bir fitness programından fayda görecektir. Bu yaşta ağır egzersizler tavsiye edilmez.

Erkekler ergenliğe girerken vücutlarında testosteron seviyeleri yükselmeye başlar. Bu da daha fazla kas yapılmasına yardımcı olur. Fitness yolculuğunuza ergenlik döneminde başlamak en iyisidir. Bu, ağır ağırlıklar kullanmanız veya maksimum efor sarf etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Ağır ağırlıklarla veya maksimum zorlukta çalışmak gerekli değildir.

Fitness’ın çocuklar için herhangi bir faydası var mı?

Bu mümkün değildir. Doğru yapıldığı takdirde fitness çok faydalıdır. Koşu ve bisiklet gibi sporlarda büyüme hormonu seviyeleri % 100-200 oranında artabilir. Ağırlık çalışması sırasında bu oran normalden %400 daha fazla olabilir. Vücudunuzun egzersiz sırasında büyüme hormonunu daha fazla salgılaması ne anlama geliyor? Sonuç, daha uzun bir boy ve daha uzun kemiklerdir. Kaslar da daha güçlüdür. Spor yapan çocukların büyüme hormonu salgılaması onların daha güçlü, daha uzun boylu olmalarını ve daha hızlı büyümelerini sağlar.

Dikkat etmeniz gereken tek şey ağırlık sınırıdır. Her kemiğin plakları vardır. Yumuşak doku, büyüme durana kadar (18-21 yaşları arasında) büyümeye devam edecektir. Bu yumuşak doku kemiğin büyümesine yardımcı olur. Bu yumuşak doku ağır sporlar tarafından sıkıştırılırsa büyüyemez. Boy ve kemiklerin her ikisi de kısa olacaktır.

Yanlış yapıldığında sporun olumsuz etkileri olabilir. Bu konu daha önce tartışılmıştı. Ağırlıktan korkmayın. Normal ağırlıklardan bahsetmiyoruz. Çok çalışarak boynunuzu mümkün olduğunca kısa tutun.

Bu yazıda, vücut geliştirmenin boy üzerindeki etkileri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Ayrıca Oku:

Yakın zamanda paylaşılanlar

Sporda Karın Kası Nedir, Hangi Kaslardır? Karın Kası Nasıl Geliştirilir? – Son Haberler

Vücudun farklı bölümlerinin isimleri de farklıdır. Bu durum en çok kas gruplarının isimlendirilmesi söz konusu…

20 June 2023

Dünyanın En İyi Golcüleri

Futbol, tüm dünyada milyonlarca insanın hayal gücünü ele geçirmiştir. Farklı hareketler spora renk katar. Sadece…

20 June 2023

Spor Salonunda Ne Giymeli?

Spor sağlıklı ve formda kalmanıza yardımcı olabilir. Düzenli egzersiz fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak daha…

20 June 2023

Futbol Terimleri Sözlüğü ile Futbolda Ustalaşın!

Futbolda kullanılan dil farklıdır. Futbol TerimleriHemprofesyonel hemde mahalle maçlarını tanımlamak için aşağıdaki terimler kullanılır. Futbol…

20 June 2023

Hentbol Oyun Kuralları

Hentbol Amerika'da pek yaygın olmayan bir takım sporudur. Eğer takım oyunlarını seviyorsanız deneyin. Bu makale…

20 June 2023

Türkiye’de Oynayan En Ünlü Yabancı Futbolcular

Her sporseverin en popüler ve en iyi yabancı futbolcular listesi farklı olabilir. Türkiye'de popülerlik kazanmış…

20 June 2023