MARKABONUSGİRİS
5000TL
1000TL
3000TL
5050TL
3000TL
1500TL
4000TL
1000TL
1000TL
6500TL
1500TL
Nakit İade
Kategoriler: Blog

Yüzme Kaç Kalori Yaktırır? Kilo Vermenize Yardımcı Olur mu? Düzenli Yüzmenin Faydaları

Hızlı Kalori Yakmak İçin İdeal Spor!

Yüzme kaç kalori yaktırır?

Yaşa, cinsiyete ve yaşam tarzına bağlı olarak her insanın kalori alımı farklıdır. Birçok insan tarafından çok sevilen bir spor olan yüzmenin kalori yakımı üzerindeki etkisi ilginç bir sorudur. Bu makale tüm bu sorulara cevap verecektir.

Yüzme kaç kalori yaktırır?

Yüzme hızlı bir şekilde yağ yakmanıza yardımcı olur. Yüzmenin dizlere veya sırta bir zararı yoktur, çünkü fiziksel bir etkisi yoktur. Yüzme her yaştan insanın yapabileceği bir aktivitedir.

İlk olarak, kalori alımını neyin belirlediğini tartışalım. Ortalama değerler bu soruya cevap verecektir. Fazla kilolu olduğunuzda daha fazla kalori yakılacağı bilinen bir gerçektir. Diğer sporlarda olduğu gibi yüzmede de metabolizma rol oynar. Bir kişinin metabolizmasını tahmin etmek zordur. Bir kişinin ortalama ağırlığının 70 kilogram olduğu varsayımına dayanarak genelleme yapabiliriz.

 • Bir saat boyunca yüzmek, hızınıza bağlı olarak 413 ila 590 kalori yakmanızı sağlayabilir.
 • Bir saat içinde 70 kilogram ağırlığındaki bir kişi 740 kaloriye kadar yakabilir.
 • Eğer 70 kg ya da daha fazla kiloda yarım saat yüzmek kaç kalori yaktırır diye sorarsanız, cevabınız yüzme hızınıza bağlı olarak 240-370 arasında değişebilir.

Kalorileri belirlemek için aynı hesaplamayı kullanırsak, 500 metre ile 1 km yüzmek için kaç kaloriye ihtiyacınız olduğunu sorduğumuzda benzer cevaplar alabiliriz.

 • 70 kg ağırlığındaki bir yetişkin 500 metre serbest stil yüzdüğünde 300-500 kalori yakar.
 • 1 km yüzen bir kişi, hızına bağlı olarak 500 ila 700 kalori kaybedecektir.

Yüzmek Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir mi?

Yüzme kilo vermek için harika bir yoldur. Yüzme herkes için harikadır ve aynı anda birçok kası çalıştırır. Birçok insan arasında popülerdir. Artık birçok insan rahat su bulunan yüzme havuzlarına erişebiliyor. Temiz suyu olan bir yer bulmak zordur. Deniz, olimpik yüzme havuzları veya açık havuzlar da seçenekler arasındadır.

Suda herhangi bir egzersiz yaparak kilo verebilirsiniz. Suyun artan direnci sizi daha fazla çalışmaya zorlayarak yağ-kalori yakımına yol açar.

Yüzerken yakılan kalorileri soranlar genellikle yüzmeyi içeren bir egzersiz programı arıyorlar. Yüzme, kilo vermenin tek yolu değildir. Yüzme ve düzenli bir diyet, daha hızlı ve daha sağlıklı kilo vermenize yardımcı olabilir.

Yüzme yoluyla kilo vermenin diğer yöntemleri bilinmeli ve kullanılmalıdır.

 • Örneğin yüzme süresi 30 dakikadan az olmamalıdır. Bunun nedeni, vücudun uygun sıcaklığa ulaşması ve kasların harekete geçmesi için belirli bir sürenin gerekli olmasıdır.
 • Isınma egzersizleri her spordan önce çok önemlidir. Bu egzersizler yüzmeyi çok daha eğlenceli hale getirecektir. Yüzme kulaçları yavaşça yapılmalı ve daha sonra hızla hızlandırılmalıdır.
 • Yüzme tekniğinizi geliştirmenin en iyi yolu mümkün olduğunca çok sayıda farklı kulaç kullanmaktır. Bu, insan vücudunun birden fazla bölümünü çalıştırarak aynı miktarda yağ yakacaktır.
 • Uzmanlar, kilo vermeye çalışıyorsanız haftada bir gün yüzmenin her gün yüzmekten daha iyi olduğu konusunda hemfikirdir. Bir gün izin içeren bir yüzme programını takip ederek kilo verebilirsiniz.

Yüzmenin avantajları nelerdir?

 • Düzenli olarak yüzmek kardiyovasküler sisteminiz için faydalı olabilir. Düzenli yüzenlerde koroner kalp hastalığı ve kalp krizi riski diğer insanlara göre daha düşüktür.
 • Yüzme kasları ve iskelet sistemini esnetebilir. Tahmin edebileceğiniz gibi, “yüzücü fiziği” kas dokusu ve yağın eşit dağıldığı bir fiziktir.
 • Yüzme, diğer sporlara kıyasla %85 daha az yaralanma ile ilişkilidir. Yüzme, doktorların eklem ve kas sorunları olan kişilere önerdiği tek spordur.
 • Kilosu veya yaşı ne olursa olsun herkes yüzmenin keyfini çıkarabilir. Kilosu, yaşı veya cinsiyeti ne olursa olsun herkes yüzmenin keyfini çıkarabilir.
 • Yüzme sinir sistemleri için faydalıdır. İnsan zihni de yüzmeden olumlu etkilenir. Egzersiz yaptıktan sonra endorfin salgılanır ve suyun içinde rahatlayabilirsiniz.
 • Düzenli yüzenler sigara ve alkol tüketimini büyük ölçüde azaltır.
 • Yüzme, solunum sağlığını ve hızını iyileştirir. Yüzme, astım hastalarının zaman içinde daha rahat nefes almasına yardımcı olabilir.
 • İnsüline karşı daha duyarlı olan insülin dokusu diyabet riskini azaltır.

Bazı kolay yüzme teknikleri nelerdir?

 • En hızlı yüzmenizi sağlayacak tekniğiücretsiz olarak edinebilirsiniz. Sol ve sağ kol başın üzerinden ve öne doğru uzatılarak su yukarı doğru çekilir. Alternatif olarak ayaklar içeri ve dışarı daldırılır.
 • Sırtüstü Serbest stilin tersi sırt üstü yüzmektir. Kollarınızın ve bacaklarınızın pozisyonunun serbest stilin tersi olduğunu unutmamak önemlidir. Baş her zaman yüzeyin üzerinde kalır ve nefes almak için asla bir sorun teşkil etmez.
 • Kelebek Yöntemi Bu şekilde yüzmek çok çaba gerektirir. Düzenli olarak yapıldığında hızlı bir şekilde kalori yaktırır. Durağan bir pozisyon olmayan kelebek yüzmede vücut sürekli hareket eder. Ayaklar birbirine yakındır ve yukarı aşağı hareket ederler. Bu stile çok fazla bel hareketi damgasını vurur.
 • Kurbağalama Yavaş yüzmekten hoşlananlar için mükemmel bir yöntemdir. İsminden de anlaşılacağı üzere kurbağalamaya benzer bir yüzme tekniğidir. Sırtüstü yüzmede bacaklar ve kollar bir tarafa doğru açılır. Kurbağalama, hem ellerin hem de ayakların dairesel hareketler yaptığı bir su tekniğidir.

Yüzücülere fayda sağlayacak yüzme ipuçları

 • Yüzmeye karar vermeden önce denizi iyice araştırmak çok önemlidir. Denizin derinliğini ve canlılarını da kontrol etmelisiniz. Okyanusta yüzmek için mavi bayraklı plajları seçin. Bu plajlar kontrol edilmiş ve güvenli bulunmuştur.
 • Cankurtaranı olan plajları seçerek kramplardan kaçının. Tekneden güvenli bir şekilde inebileceksiniz. İşaretlerin bulunmadığı sığ sularda yüzmekten kaçınmalısınız.
 • Dibi görülemeyen bulanık sulara dalmaktan kaçının, çünkü bazı kayalar güneş ışığında görülemez. Benzer bir olay riskinin yüksek olduğu bir bölgede yüzmeden önce güvenlik önlemlerini kontrol edin.
 • Yüzmek en iyi belirli bir derinliğe sahip bir havuzda yapılır. Havuzun dezenfekte edilmiş olduğundan emin olun. Kirli bir yüzme havuzunun sağlığınız üzerinde olumsuz etkileri olabilir.
 • Sarhoşken yüzmek tavsiye edilmez. Alkol, sinirlilik, özgüven ve kayıp nedeniyle kazalara neden olabilir.

Bir kilogram ağırlıkta kaç kalori vardır?

Bir saatlik yürüyüş kaç kalori yaktırır? Sizi zayıflatır mı? Bunun faydaları nelerdir?

İp atlamak kaç kalori yaktırır? Kilo vermenize neden olur mu? Hangi kasları çalıştırması gerekiyor?

Bisiklete binmek kilo verdirir mi? Hangi kaslarınızı çalıştırıyorsunuz?

Merdiven çıkmak kaç kalori yaktırır? Faydaları nelerdir? Sizi zayıflatır mı?

5 Milyondan fazla kişi Youtube kanalımızı takip ediyor Videolarımızı çevrimiçi olarak nerede bulabiliriz?

Daha fazlasını, 850.000 ile elde edebilirsiniz Tüm favori tariflerinizi gittiğiniz her yere taşıyabilirsiniz. 000.000’den fazla kullanıcı tarafından indirildi. Şimdi indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sitemizde kalori, besinler ve gıdalardaki kaloriler hakkındaki tüm sorularınızın yanıtları bulunmaktadır.
Değerler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Her kategorideki kaloriler
her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu
Kilo, porsiyon büyüklüğü ve atıştırmalık miktarı ile ilgili ayrıntılar.
Aşağıdaki kalori ve besin değerleri kilo vermeye çalışan okuyucular için faydalı olabilir.
Ürünlerin kilo verme, alma veya diyet üzerindeki etkileri
Özel olarak derlenmiş menüler ve tarifler içeren makaleler. Makale
Bir yayın zamanla geçerliliğini ve değerini yitirebilir.
Beslenme ve kalori hakkında en doğru bilgi için bilimsel bir hesap makinesi kullanın.
Beslenme ve sağlığınız hakkında bilgi almak için bir beslenme uzmanına danışmanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca Oku:

Yakın zamanda paylaşılanlar

Sporda Karın Kası Nedir, Hangi Kaslardır? Karın Kası Nasıl Geliştirilir? – Son Haberler

Vücudun farklı bölümlerinin isimleri de farklıdır. Bu durum en çok kas gruplarının isimlendirilmesi söz konusu…

20 June 2023

Dünyanın En İyi Golcüleri

Futbol, tüm dünyada milyonlarca insanın hayal gücünü ele geçirmiştir. Farklı hareketler spora renk katar. Sadece…

20 June 2023

Spor Salonunda Ne Giymeli?

Spor sağlıklı ve formda kalmanıza yardımcı olabilir. Düzenli egzersiz fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak daha…

20 June 2023

Futbol Terimleri Sözlüğü ile Futbolda Ustalaşın!

Futbolda kullanılan dil farklıdır. Futbol TerimleriHemprofesyonel hemde mahalle maçlarını tanımlamak için aşağıdaki terimler kullanılır. Futbol…

20 June 2023

Hentbol Oyun Kuralları

Hentbol Amerika'da pek yaygın olmayan bir takım sporudur. Eğer takım oyunlarını seviyorsanız deneyin. Bu makale…

20 June 2023

Türkiye’de Oynayan En Ünlü Yabancı Futbolcular

Her sporseverin en popüler ve en iyi yabancı futbolcular listesi farklı olabilir. Türkiye'de popülerlik kazanmış…

20 June 2023